17 Mayıs 2006

Ağrı'dayım

Ağrı'dayım. İki gün önce Iğdır'la başladık seyahatimize. Tuzluca ilçesinin bir köyüne gittik, hava kararmaya yüz tuttu. Bir tepeye çıkmamız gerekiyordu, Jandarma karakoluna gittik, iki korucu verdiler yanımıza. Biz de iki kişiydik. Arkadaşım ve diğer korucu tepeye çıktılar yürüme. Biz aşağıda arabanın içinde bekledik. Köylerde fakirlik diz boyu. Bunun yanında terör korkusu da var. Arabada beklerken etraf zifiri karanlık olduğu için arabanın alarm lambasının üstünü kapattık. Karşı dağlarda bizi gözetleyen olabilir diye. Daha sonra yorucu ve tedirgin bir yolculukla gece Doğubeyazıt'a geldik. Bölgede hareketlenmeye başlayan terör sorunu yüzünden halk da tedirgin.
Doğubeyazıt'ta sabah kahvaltıyı Ağrı Dağı'na karşı yaptık, güzeldi. Bir köye gittik, arabayı aşağıda bırakıp muhtarla birlikte tepeye tırmandık, sigara etkisini gösteriyor böyle zamanlarda : ( , biraz yorulduk. Dönüşte Nuh'un Gemisi'nin olduğu söylenen yere uğradık. Birçok turist var bölgede, buraya geliyor veya Ağrı Dağı'na tırmanış yapıyorlar.
Bugün Ağrı'nın Hamur ve Tutak ilçelerinin köylerini dolaştık. Fakirlik yine dizboyu veya öyle görünüyor. Her köye girişimizde önce bir köpek havlayarak bizi karşılıyor daha sonra da köyün çocukları yanımıza geliyordu. Yanımızda yiyecek birşey varsa veriyorduk. Kız çocuklarının saçları, nerdeyse bir aydır yıkanmadıklarını gösteriyordu. Çamaşır ve bulaşık derede yıkanıyor. Şimdiden kışın tezekleri kurutulmaya başlanmış. Buraları görünce aklıma hep ev işlerinden şikayet edenler (ve eşim tabii) geliyor. Şehirde makine kullanmaktan bile zaman zaman acizlik gösteriyoruz. Oysa buralarda da doğabilir ve yaşayabilirdik.
Çektiğim fotoğrafları daha sonra koyacağım, şu an imkanım yok. Buralara her gelişimde Türkiye'nin bir de bu yüzü olduğunu görüyor ve üzülüyorum.
Yarın Erzurum'a döneceğiz, arkadaşımdan ayrılıp ben Trabzon'a gideceğim. Kızım telefonda valizini hazırladığını ve bana geleceğini söylüyordu dün :) 19 Mayıs tatilinin olması denk geldi, hafta sonuna kadar kalacağım. Sonra 3 gün İstanbul ....
Tekrar eski yoğun günlerime dönmek çok güzel. Bazen ben bile nerde olduğumu şaşırıyorum:)