30 Aralık 2006

Batı Karadeniz

Aralık ayı, yazı anlamında çok kısır geçti. Bunun farkındayım, aklıma geliyor fakat yazacak birşey bulamıyordum.
6 ay üzerine tekrar taşındık. 15 gün bunun sıkıntısını çektik, taşınma sebebi komşuluk eksikliği idi. Daha önce de bahsetmiştim, bir Allahın kulu kapıyı çalmaz mı? Biz de bir akrabamızın yanına taşındık, şimdi daha mutluyuz çok şükür.
Bu ay iki kere Batı Karadeniz'e gittim: Bartın-Zonguldak ve Karabük.
Zonguldak çok kasvetli bir yer, benim için hayal kırıklığı oldu. Bu bölgeye ilk kez gittim, o yüzden şehrin beni nasıl karşılayacağı önemliydi. Geçen hafta ilk kez gittiğimde yağmur yağıyordu fakat binaların eskiliği şehre hakim olan isli hava, insanı soğutuyor şehirden. Zaten kimle konuşsam benzer şeyler söylüyor. 2 gün önce tekrar gittiğimde bu sefer heryer karlıydı. Emirgan Otel'de kaldım, diğer otelleri bilmiyorum, otel fena değildi.
Bartın küçük ama şirin bir yer. İlk gittiğimde Amasra'da kaldım. Amasra çok hoş bir yer.


Üstteki bu fotoğrafı geçen hafta çekmiştim. Haftasonları, tatil günleri ve yazın çok kalabalık oluyormuş.Mustafa Amca'nın Yeri'nde yemek yedik, ortam iyi, balıklar güzeldi, tavsiye ederim.
Getirilen salata ilginçti:

Karabük'deki Çimento ve Kardemir fabrikaları yüzünden şehirde kirli bir hava hakim. Safranbolu'da ise fazla kalamadık sadece ünlü lokumlarından alıp içinden geçtik, daha detaylı gezilmeyi hak edecek kadar güzel bir yer. Bir iki fotoğraf çektim arabada giderken:
Batı Karadeniz'i genel olarak sevdim, zira bizim Karadenize benziyor, en azından yeşilliğe olan hasretimizi bir nebze dindirdi. Daha sonra tekrar gideceğim inşallah.
Bu sabah bayram trafiğinde yerimizi aldık ve İstanbul'a geldik. Bayramda burdayız. Yeni yıl ve Kurban Bayramı hepmize kutlu olsun. Yeni yıl herkese mutluluklar getirsin.......