02 Şubat 2009

(www.suatsaygin.net) ve bir-iki söz

Bugün alan adı satın aldım. Artık adresim http://www.suatsaygin.net/ . Blogu bu adrese yönlendirdim, değişen pek birşey yok aslında, kendimi şımarttım biraz:)

Telefonumu iphone'la değiştirdim. Önceleri endişeyle bakıyordum, bluetooth'la dosya bile gönderemiyorsun diye. İphone'la nete girince ve dokunmatik ekranını görünce bayıldım diyebilirim. Tüm eksiklikleri program yükleyerek bertaraf edebiliyorum. 2mp kamerası az gibi gelse de çok iyi fotoğraflar çekiyor. N95'imi bırakmak zorunda kaldım, Blackberry zaten beni çok fethedememişti, sadece şirket maillerine bakıyorum, bu da yetiyor. İphone'la ilgili birçok site var, detaylı bilgiler ordan edinebilir. http://www.ingilizanahtari.com/ başarılı bir site.
Geçenlerde iyi bir kampanya ile laptop da aldım. HP Pavillion dv-5 1021-et, 4gb ram-512 paylaşımsız ekran kartı,P8400 2.27ghz işlemci. Bu konfigürasyon bimeks'te 1872 tl'ye idi. Kampanya hala devam ediyorsa bakabilirsiniz, kaçırmayın derim. Diğer sitelerde-mağazalarda 2500 tl fiyatı var. Kendimi epey şımartmışım bu aralar:)))

Trigliseritimle aramız pek iyi değil bu aralar. Ramazanda kan tahlili yaptırmıştım, 315 falan çıkmıştı, ilaç kullandım fakat bitiminde tekrar tahlil yaptırmadım. Geçen ayki kan tahlilimde trigliserit oranı 450'ye çıktı. Bu çok yüksek bir oran, normali 200. Yine doktoru ihmal ettim. Geçen hafta, daha önce kullandığım, Lyphantyl 200 ilacını kullanmaya başladım, beni resmen yere serdi. Yorgunluk, uyku hali, akşam 9-10 gibi uyumalar...İlacı bıraktım, normale döndüm. Trigliserit problemi olanlar, ilacın bırakılmasıyla oranın yükseldiğini söylüyor. Bunu biliyorum fakat bir türlü düzenli bir ilaç kullanımına başlayamadım. Bunda tembelliğimin de etkisi var.
15 gün önce kızımda geniz eti problemini farkettik. Anaokuluna gidene kadar hiçbirşeyi yoktu, fakat okula başlayınca nerdeyse her hafta doktor yolundayız. Bunu biraz da normal karşılıyorum,zira diğer çocuklardan mikrop kapması normal. Son doktor ziyaretimizde geniz etinin olduğunu, bademciklerinin şiştiğini, hatta kulaklarında su olduğunu duyma yetisinde azalma olduğunu ve ameliyat olması gerektiğini öğrendik. Ben onla beraber değildim, doğudaydım.Haberi alınca çok üzüldüm. Çünkü kızım 1 yaşındayken ameliyat olmuştu. Yine mi olacak dedin kendime. Geçen hafta başka bir doktora götürdüm. Muayene sonucunda bunun alerjik bir reaksiyon olabileceği söylendi. Şimdi alerji şuruplarını alıyor. Bu cuma kontrole gideceğiz, işitme testi tekrarlanacak, inşallah ameliyata gerek kalmaz.

Yarın sabah İstanbul'a gidiyorum, iki gün kalacağım 3g eğitimi için. Haziran ayında 3g servise verildiğinde mobil internet kavramı daha çok yerleşecek hayatımıza. Görüntülü konuşmaya insanlar msn sayesinde aşina fakat evimizde kullandığımız adsl hızlarına cepten ulaşmak bir harika olacak.

Yazılarımızı ayda bire düşürdük, maşallah. Facebook ve maillere cepten ulaşmak hoş ve kolay oluyor güncelemeler için. Bu blogger'ın mobil kullanımı pek kullanıcı dostu değil,bunu biraz daha kolaylaştırsalar benim için daha iyi olacak. İphone için blog writer isimli bir program buldum fakat blogger'ı desteklemiyor.

Bu aralar elime falih Rıfkı Atay'ın Çankaya isimli eserini aldım. Atatürk'ün hayatını detaylı şekilde öğrenmek istiyorum. Kulaktan dolma bilgiler, okullarda öğrendiğimiz resmi tarih bilgileri beni kesmiyor açıkçası.

Başbakanın Davos'taki tavrı benim çok hoşuma gitti bunu da söyleyeyim. Bizim gibi müthiş bir tarih ve devlet birikimine sahip bir milletin temsilcilerinin emperyalistler karşısındaki sönük tavrı beni çok üzüyordu. İran Cumuhrbaşkanı Ahmedinejad Amerkiya kafa tutarken hoşuma gidiyordu, neden biz böyle davranmıyor diye düşünüyordum. Bu düşüncelerimi birçok arkadaşımın da paylaştığını biliyorum. Davos'ta moderatör normal davransaydı bu olmayacaktı aslında ama Başbakan iyi yaptı O'na. Bu tavrın insanımız üzerindeki etkisini sosyologların iyi incelemesi lazım. Demek ki bu millet, başında kendilerini sürükleyecek bir lider olursa çok işler yapacaktır. Durum böyleyken her ülkeyle çekişmek de doğru değil elbette ama geçmişte ecdadımızın-Atatürk'üün yabancı devlet adamlarının tuhaf istekleri karşısında takındıkları tavır bize örnek olmalı.

Haşmet Babaoğlu'nun yazılarını takip ediyorum zevkle. Özellikle Pazar Notları benim için çok hoş oluyor. Geçen gün bir yazısı vardı, bizlere çocuklarımızın iyi birer insan olması yetmiyor mu diye soruyordu. İlk bakışta hepimiz buna evet diyoruz fakat ardından bu yetmez deyip hayatta sıkıntı çekmesin diye iyi okullar okuyup iyi yerlere gelsin istiyoruz. Aslında bu modern zamanlarda ikisini de istemek hakkımız gibi geliyor bana. İyi bir insan olup beş parasız pulsuz kalmak, başkalarına da yük olmak demek. İkisi de olmalı bence...Tabii en önemli iyi ve başkalarına faydalı bir insan olması.

Trabzonsporun başarılı göğsümü kabartıyor. Fanatik bir taraftar değilim fakat en azından yıllardır takımımı bırakmadım. Bu sene başındaki transferlerden sonra bu yıl ben de pek birşey beklemiyordum ama takım hiç olmazsa Avrupa kupalarına kalır diye düşünüyorum, hayırlısı inşallah.

Iphone'la ilgili çok hoş programlar bulursam burada paylaşacağım...