31 Ocak 2013

Ruhum Daralıyor

Bu aralar ruhum daralıyor. Yaklaşık bir aydır yakınlarımın hastalıkları beni ve çevremi oldukça üzmüş durumda. Hastalık Rabbimizden bize gelen misafir aslında, onu hoş karşılamak ve göndermek lazım. Sabır ve bu bilinçle hareket edersek günahlarımız yapraklar gibi düşecek, bunu da biliyorum ama gel gör ki, ruhumdaki darlığı bir kenara atamıyorum. Allah hepimize sağlık ve afiyet bahşeder inşallah.
Yaklaşık on gündür Ömer Faruk Tekbilek dinliyorum.Bugüne kadar O'nun eserlerinden bihaber olmama çok hayıflanıyorum, nasip bugüneymiş demek ki. Şu an bile o eserler var kulağımda. Kalbimin derinlerine doğru yolculuğa çıkarıyor beni, hastalıklara üzülmem ve eserlerin verdiği hüzün birarada farklı yolculuklara çıkarıyor.
Daha önce bahsetmedim burada fakat yaklaşık iki ay önce Osmanlıca kursuna başladım. Lisedeyken merakım vardı, kendimce okumaya çalışırdım, şimdi bu fırsat önüme çıkınca hiç kaçırmadım. Toplam 4 kur, ilk kur sadece okuma. 7 hafta boyunca cumartesi pazar hiç üşenmeden zevkle kursa katıldım, iyi arkadaşlarım ve çok derin sohbetlerimiz oldu. Kur sonunda sınav olduk, sertifika alacağız inşallah :). 2. Kur şubatta başlayacak inşallah, iple çekiyorum desem yeridir.
Kursa başlayınca arkadaşlarıma bahsettim, olaydan uzak olanlar " ne yapacaksın Osmanlıca'yı" dediler, güldüm sadece. Kimi, yeni bir yabancı dilin olacak dedi, üzüldüm !! Ecdadın dilinden yazısından bu kadar uzak olunması üzdü beni açıkçası. Oysa koca bir geçmiş orda bizi bekliyor, bundan bihaberiz. Okullarda yeni verilen seçmeli dersler arasına Osmanlıca'nın da girmesi taraftarıyım, isteyen çocuğuna bu eğitimi aldırabilmeli.
Alttaki resimde Osmanlıca alfabe var, renkli olan 5 harf, ecdadın eklediği harfler. Merak edenler için değişik sitelerde öğreten kısımlar var.
Aslında Osmanlıca konusunda çok şeyler söylenebilir fakat kısa tuttum, Allah hepimize izan ve hikmet nasip etsin, vesselam.
Not: Başlığın yazının orta ve sonu ve dahi resimlerle ilgisi yok ama aklıma bu geldi, değiştirmek istemedim. Allah ruhlarımıza ve bedenlerimize şifa versin, amin.